A Matyó Agrártermelő Zártkörűen Működő Részvénytársaság, a MISKOLCI EGYETEM, és az URBÁN és URBÁN Mezőgazdasági és Kereskedelmi Korlátolt Felelősségű Társaság 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2021-00318 azonosító számon támogatási kérelmet nyújtott be „Talajinformáció- vezéreltmezőgazdaság támogatására szolgáló ICT-platform fejlesztése a mezőgazdasági termeléskezelése, optimalizálása és a talajrendszerre gyakorolt hatások nyomonkövetése céljából” címmel.

A benyújtott projektjavaslatot az Innovációs és Technológiai Minisztérium a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból támogatásra érdemesnek minősítette és 1 239 457 331 Ft elszámolható összes költség mellett, 64,54% támogatási intenzitással, 799 896 621 Ft vissza nem térítendő támogatásban részesítette.

A projekt fizikai megvalósítása 2021. év augusztus 1-ével elkezdődött az alábbi szakmai tartalom megvalósítása érdekében:

Piacorientált innovatív, adatvezérelt precíziós öntözéstámogatási rendszer kidolgozását segítő projekt indult a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Kar vezetésével két precíziós gazdálkodást kezdeményező Zrt. területein. Integrálják a terepi felvételezési módszereket a térinformatikai alkalmazásokkal, „smart” szenzorrendszerek gyűjtötte adatokkal, illetve az ezekre épülő adatelemző, adatfeldolgozó rendszerekkel. A konzorciumban jelen vannak gazdálkodók, ipari fejlesztők és az egyetemi tudásközpont. A projekt futamideje 4 év, mely felvételezési, rendszerfejlesztési és alkalmazásfejlesztési időszakból áll.

Kialakításra kerül egy autonóm, öntanuló szabályozó rendszer, amely figyelembe véve az öntözött terület talajtani paramétereit, az időjárás változásokat és a termesztett haszonnövény igényeit határozza meg az optimális víz- és tápanyag felhasználását.
A projektben vállalt célok megvalósulását biztosítja a precíziós gazdálkodást folytató gazdaságok technológiai háttere, és az Egyetem szellemi kapacitása.

A projektben összesen 19 kutató és 31 technikus vesz részt a 4 éves megvalósítási időszak alatt.

A projekt tervezett befejezési időpontja: 2025.07.31.

MELLÉKLETEK:

Sajtóközlemény

Fotódokumentáció, Sajtónyilvános Projektrendezvény, Miskolci Egyetem 2022.06.06.

GS Soil

A GS Soil projekt egy európai hálózat létrehozását tűzte ki célul a közszektorbeli szervek, magáncégek és állampolgárok térbeli talajadatokhoz való hozzáférésének javítása érdekében. A projekt az adatszervezés, az adatharmonizáció, valamint a szemantikai és műszaki interoperabilitás szempontjait vette figyelembe a zökkenőmentes térinformatikai talajinformációk előállítása és a különböző felhasználói csoportok szélesebb közössége számára az adatokhoz való hozzáférés javítása érdekében. A talaj megőrzését és fenntartható használatát olyan politikai kezdeményezések révén valósítják meg, mint a Közös Agrárpolitika, a Nitrát-irányelv, a Talaj tematikus Stratégia és más programok. A talajirányelv-tervezet például az 1:250 000-es célméretarányú konzisztens talajinformációkkal is foglalkozik az európai jelentési követelmények tekintetében.

V4 Soil – A Közép-Európai Talajadatbázis érvényesítése

Az FP7 e-SOTER projekt egy közép-európai talajadatbázist fejlesztett ki, amely lefedi a Cseh Köztársaságot, Szlovákiát, Ausztriát és Lengyelország déli részét. Ennek az új termékműveletnek a megvalósításához egy átmenő érvényesítési eljárást kell végrehajtani. A projekt célja, hogy ezt az akciót négy országban szervezett közös terepi adatgyűjtési kampányokkal támogassa egy harmonizált terepi adatalapú validációs adatkészlet létrehozása érdekében az adatbázis véglegesítéséhez.

Tevékenységek:

A terepi adatok harmonizációja, a talajleírás és a validációs adatbázis fejlesztése közös terepbejárásokat igényel, amelyekben valamennyi részt vevő ország képviselői jelen vannak. A terepbejárás hossza egyenként 5 nap volt, és minden ország szervezett egyet. A csapat országonként 20 talajgödröt látogatott meg és írt le, és az adatokat rögzíti és összeállítja egy validációs adatkészletbe.
Az adatkészletet statisztikai hitelesítésre és az adatbázis esetlegesen felmerülő problémáinak kijavítására használják. A tipikus korrelációs és értelmezési problémákat egy közös tudományos közlemény tárgyalja és ismerteti. A lelet alapján az adatkészlet új verziója készül, és a négy országban közösen publikálják.

Floodlog (Flood modeling and logistic model development for flood crisis management)

A program kódja: HUSK 1001/2.1.2/2009
A megvalósítás ideje: 2012. 04. 01. – 2014. 03. 31.
A projekt költségvetése: 333 140 EUR

A projekt átfogó célja olyan integrált térinformatikai adatbázis kidolgozása, mely kellő részletességgel tartalmazza az árvizek kialakulását és lefutását leíró és előrejelző modelleket, valamint ezek alapján bármely pontban történt gátszakadás hatására bekövetkezett elöntés helyét és kiterjedését, a veszélyeztetett épületeket, a védekezés szempontjából kulcsfontosságú objektumokat és infrastrukturális elemeket. Ezen adatok alapján a védekezés logisztikája optimalizálható, melyre egy logisztikai segédprogram kerül kifejlesztése. A rendszer alkalmas arra, hogy órára/percre-kész információt nyújtson a védekezést irányító szervezetek és hatóságok részére. A projekt céljai összhangban vannak az Európai Parlament és Tanács a vízpolitika terén a közösségi fellépés kereteinek meghatározásáról szóló 2000/60/EK irányelvével.

A fejlesztésre kerülő monitoring- és logisztikai rendszer eredményeit felhasználva, a katasztrófahelyzet esetén beavatkozó hivatalos szervek, katasztrófavédelmi, vízügyi igazgatóság, rendvédelmi szervek hozzájuthatnak minden, a mentéshez, menekítéshez, kármegelőzéshez, kárelhárításhoz szükséges információhoz. A helyi lakosok és vállalkozások biztonságosabb környezethez jutnak, a beruházó cégek pedig kisebb ismeretlen kockázattal végezhetik befektetéseiket a rendszer eredményeképpen.

e-SOTER (Regional pilot platform as EU contribution to a Global Soil Observing System)

A program kódja: FP7
A megvalósítás ideje: 2008. 09. 01. – 2012. 02. 29.
A projekt költségvetése: 2 600 000 EUR

A projekt célja Európa talajtani térképének elkészítése, kvantitatív eljárásokon alapuló adatbázis fejlesztési és digitális térképezési módszertanának kidolgozása, mely alapul szolgál a többi kontinens talajtani térképeinek elkészítéséhez. A SOTER (SOil and TERrain Digital database) egy globális célokat szolgáló talaj és domborzati adatbázis, melyet az 1990-es évek elején indítottak és jelenleg az egyedüli adatbázis, ami harmonizált talajtani adatokat szolgáltat a világ felé. Az adatbázis felhasználását erősen korlátozza, hogy jelenleg mindössze a világ egyharmad részét fedi le, és az adatbázis fejlesztés az elmúlt években szinte leállt. A pályázat célja a már korábban kidolgozott módszertan továbbfejlesztése.

GROW Observatory

A GROW Observatory egy egész Európára kiterjedő projekt, mely több száz kis- és nagy gazdálkodó, kutató és további, a talajegészség iránt elkötelezett személy bevonásával működik.

Részletes információk a projektről a GROW hivatalos honlapján tekinthető meg:

growobservatory.org