Hazánk természettudományi alapokon nyugvó talajosztályozási rendszerét genetikai és talajföldrajzi osztályozási rendszernek nevezzük.
Azért genetikai, mert a talajokat fejlődésükben vizsgálja és a fejlődés egyes szakaszai – a típusok – alkotják az osztályozás egységeit. Azért talajföldrajzi, mert a földrajzi törvényszerűségeket szem előtt tartva egyesíti a típusokat a főtípusokban.

Az egyes osztályozási egységek elhatárolásának alapja a talajon magán felismerhető jelenségek segítségével megállapított folyamattársulás, mely a talaj kialakulása óta fellépő talajképző tényezők által meghatározott talajképző folyamatok összességét foglalja magában.

Talajtípus: A típusba, mint rendszertani egységbe azokat a talajokat soroljuk, melyek hasonló környezeti tényezők együttes hatására alakultak ki, a talajfejlődés folyamán hasonló fejlődési állapotot értek el és egyazon folyamattársulás által jellemezhetők. Ezért minden lényeges, a talaj termékenységét megszabó tulajdonságuk is hasonló.

Főtípus.A talajosztályozási rendszer magasabb egységét, a főtípust, a rokon típusok egyesítésével alkotjuk meg. Ebben már jelentős szerephez jut a földrajzi szemlélet, mely a hasonló földrajzi környezet hatását van hivatva kifejezésre juttatni.

A típusokat altípusokba és változatokba sorolhatjuk a típusra jellemző folyamatok erőssége alapján.

Ebben az anyagban főtípus és típus szinten tárgyaljuk a talajokat.